Pytania i odpowiedzi

1.Dlaczego warto skorzystać z usług architekta czy projektanta wnętrz?

Zaprojektowanie funkcjonalnego i estetycznego wnętrza to trudne zadanie i lepiej polecić je profesjonalistom. Pozwoli to oszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Projekt wnętrz pomaga uniknąć wielu błędów i pomyłek. Z wyprzedzeniem można dość dokładnie zaplanować budżet potrzebny na wykończenie wymarzonego wnętrza.

2.Jaki jest koszt projektu?

Cena projektu zależy od powierzchni i charakterystyki wnętrza a także zakresu prac. Wyceny dokonuję podczas spotkania z Klientem, po poznaniu jego oczekiwań i określeniu zakresu projektu. Cena kompletnego projektu waha się w przedziale od 60zł do 150zł/m2 i jest to średnio 1-3% kosztów zakupu mieszkania.

3.Jak wyglądają płatności?

Płatności są zawsze podzielone na transze. Pierwsza transza to zadatek w wysokości 30%, płatny w dniu podpisania umowy. Pozostałe części płatne są po wykonaniu określonego wcześniej etapu prac.

4.Jak wygląda współpraca?

Po podpisaniu umowy przechodzimy do prac nad projektem, które są podzielone na etapy.

Na początek inwentaryzacja (czyli pomiar) projektowanej przestrzeni. Jeśli w danym momencie pomiar jest niemożliwy, zaczynamy prace na planach dostarczonych przez Klienta. W tym czasie staram się jak najlepiej poznać upodobania i oczekiwania Klienta odnośnie projektowanego wnętrza, a także jego styl życia, który przekłada się na potrzeby realizowane w danym wnętrzu.

Kolejnym etapem jest przedstawienie 2-3 rozwiązań funkcjonalnych, na podstawie których tworzę projekt docelowy, który jest podstawą do dalszych prac projektowych.

Po zaakceptowaniu projektu funkcjonalnego i ogólnej koncepcji wnętrza przechodzimy do najprzyjemniejszej dla Klienta części – czyli wizualizacji. Na podstawie wcześniejszych ustaleń (rozmów i np. zdjęć inspiracji dostarczonych przez Klienta) powstają fotorealistyczne renderingi przyszłych wnętrz. Dobieramy podłogi, meble, oprawy oświetleniowe i dodatki.

Kiedy wszystko już wygląda, tak jak Klient tego oczekuje, przychodzi czas na projekt wykonawczy, czyli rysunki techniczne dla wykonawców z wymiarami i opisami, tak aby można było zrealizować to, co było widać na wizualizacjach.

Na tym etapie współpraca może się zakończyć lub potrwać jeszcze trochę uzupełniona o nadzór autorski – czyli wizyty na budowie, spotkania z wykonawcami, pomoc w zakupach poszczególnych elementów, sprawdzanie zgodności prac z projektem.  W trakcie prac wykończeniowych często powstają nowe propozycje rozwiązań lub pojawiają się jakieś nieprzewidziane problemy, które na bieżąco są wyjaśniane.

5.Ile czasu czeka się na poszczególne etapy projektu?

Czas trwania projektu zależy w dużej mierze od ilości prowadzonych przeze mnie w danej chwili projektów a także wielkości projektowanej powierzchni. Czas trwania projektu każdorazowo ustalamy indywidualnie. Można jednak przyjąć orientacyjnie, że poszczególne etapy projektu trwają średnio: projekt koncepcyjny – max do 2 tygodni, wizualizacje – max do 4 tygodni, wykaz materiałów i mebli użytych w wizualizacji , projekt wykonawczy dla ekipy – max do 3 tygodni.

6.Gdzie i jak często odbywają się spotkania?

Spotkania zwykle odbywają się raz w tygodniu i trwają 1 – 2 godziny. Spotykamy się w miejscu i o czasie dogodnym dla Klienta – może to być miejsce inwestycji, kawiarnia lub w biurze, zawsze staramy się dopasować.

Kontaktujemy się również mailowo i telefonicznie.

7.Czy proponowane przez architekta wnętrz materiały i wyposażenie nie są zbyt drogie i czy są one narzucone?

Na początku współpracy pytam, jaki budżet przeznacza Klient na materiały potrzebne do aranżacji wnętrza. Na tej podstawie proponuję materiały z odpowiedniej półki cenowej i dobre jakościowo. Końcowy projekt to efekt współpracy architekta i Klienta, to godziny spotkań, maili i rozmów, a nie wizja którą architekt narzuca Klientowi.

8.Czy istnieje możliwość zaprojektowania pojedynczych pomieszczeń?

Zajmuję się głownie projektami kompleksowymi, ale jeśli metraż danego pomieszczenia lub kilku (np. kuchnia, salon i łazienka) wynosi nie mniej niż 25m2, istnieje taka możliwość.

9.Czy jest możliwość wykonania projektu na on line?

Pierwszym z etapów procesu projektowania jest inwentaryzacja. Jeżeli nie mam możliwości dokonać osobiście pomiaru, muszę pracować na planach dostarczonych przez Klienta. W takim przypadku nie mam możliwości skorygowania błędów lub rozbieżności w wymiarach i nie mogę brać za nie odpowiedzialności. Pozostałe etapy projektu, możemy omawiać i realizować on line i nie stanowi to żadnej przeszkody.

10.Czy zajmujecie się zmianami developerskimi?

Bardzo często wykonuję zmiany w projektach od developera. Potrzebuję tylko rzutów z wymiarami, planu wodno-kanalizacyjnego oraz planu elektrycznego. Muszę tez poznać oczekiwania Klienta co do zakresu zmian.

11.Czy wykonujecie wizualizacje sferyczne?

Tak, wykonuję wizualizacje sferyczne (360 stopni) ostatecznej wersji projektu.

12.Czy macie własną ekipę wykonawców?

Tak, posiadam ekipę, z którą najczęściej współpracuję – jednak nie jest ona obligatoryjna. Klient może znaleźć ekipę na własną rękę lub skorzystać z poleconej przez nas ekipy.

×

Powered by WhatsApp Chat

× Witam:) W czym mogę pomóc?